Nízkoenergetická drevostavba Hamuliakovo

Rodinný dom sa nachádza v obci Hamuliakovo, v zástavbe katalógových domov, kde každý dom má svoj vlastný charakter a štýl, a všetky spolu, bohužiaľ, netvoria ucelený celok. Už pri prvom pohľade na susedné domy a pozemky sme si uvedomili ich najväčší deficit. A to orientáciu na svetové strany. Pri katalógových domoch je pomerne častým javom, že navrhnutý dom neladí s daným pozemkom. Domy boli orientované pobytovým priestorom na sever, resp. severovýchod a polovicu záhrady tak zatienil samotný dom.
Tomuto sme sa v našom návrhu chceli vyhnúť. Preto sme dom odsadili od uličnej čiary. Vznikla tak bohato osvetlená záhrada orientovaná na juhozápad. Do záhrady sme potom orientovali dennú zónu domu, tj. obývačku, kuchyňu a jedáleň. Pre zachovanie súkromia sme záhradu oddelili od ulice nepriehľadným plotom z DT tvárnic.

Projekt01/2016
LokalitaHamuliakovo
Plocha158 m2

Rodinný dom je jednopodlažný, navrhnutý ako drevostavba s úžitkovou plochou 158 m2. Do domu sa vstupuje cez záhradu, do ktorej je orientovaná aj denná zóna domu, tj. obývačka, kuchyňa a jedáleň. Prepojené sú oknami na celú výšku podlažia, čo opticky zväčšuje priestor a vťahuje záhradu priamo do domu. Medzi záhradou a domom sme navrhli drevenú terasu, kde si majitelia môžu vychutnať rannú kávu alebo večeru.
Spálňa je orientovaná na severovýchod a detské izby na juhovýchod. V strede dispozície rodinného domu sa nachádza šatník. Ten je od chodby oddelený skladacím dverami, takže v prípade potreby sa priestor rozšíri o priľahlú časť chodby, čo poskytne majiteľom lepši priestor napríklad na rozloženie žehliacej dosky. Odkladacie priestory dopĺňa šatník v spálni, technická miestnosť, komora pri kuchyni a nábytková stena v jedálni.
Rodinný dom so záhradou je navrhnutý ako celok. Preto sme navrhli aj pozíciu záhradného domčeka/ skladu a zakomponovali sme ho ku hlavnému vchodu do domu.

Zaujala vás naša práca?